Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır ?

Tıkalı banyo gideri tıkanıklık sorununda, aklımıza birçok seçenek gelmelidir.Yani banyolarda yer süzgeçleri, küvet giderleri ve duş giderlerinin tümü bu kapsamı içinde yer almaktadır.Bu durum suyu çekmeyen tıkanık gider olarak banyolarda karşımıza çıkmaktadır. Bunun için elbette birbirinden farklı birçok neden ve buna bağlı gelişen tesisat tıkanmaları vardır.

Banyo Giderleri Neden ve Nasıl Tıkanır ?

Bu bir alt başlık olarak görünse de suyun akmadıgı banyo gideri tek bir ana başlık olarak bile ele alınıp incelenile bilir.Yani birçok sebebi olduğu gibi, sonuçları da bazen sizin için büyük sorun olabilir. Tıkanmış süzgec ya da başka bir gider için ilk neden olarak banyolarda en çok kullanılan sabundan bahsedebiliriz.Banyo giderlerinin de tıpkı mutfaktaki gibi yağlı pisliklere mahsur kaldığını unutmayın. Sabunda içinde yağmadesi oldugunda su giderlerini kolayca tıkaya bilmektedir.

Öyleki bunların üstüne birde eklenen saç telleri var ki bu tam da bir tıkanma sebebidir.Banyoda süzgeç ya da filtreleme tarzı koruyucu bir kapak yoksa küvet tıkanıklığı kaçınılmaz sondur.

Tıkanan banyo tesisat boru durumunun diğer bir sebebi de tesisatın düzgün eğimle ve doğru olarak döşenmemiş olmasıdır. Gerçeği söylemek gerekirse en önemli sorun budur..!

Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır

Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır ?

Tıkanan banyo giderini açmak için yapılacaklar:

Tıkanıklığın ilk belirtisi suyun akışının yavaş olmasıdır. Böyle bir durumu fark ettiğinizde gidere sıcak su dökerek açılıp açılmadığını test edebilirsiniz.

Sıcak su yöntemi ile açılmıyorsa, giderde bol miktarda saç yada kıl olduğundan şüphelenebiliriz. Bunu çıkartmak için ihtiyacınız olan bir karga pense ve tel askıdır. Tel askıyı kanca şekline getirerek burgu yapın. Bu kancayı giderin içine sokarak oradaki saçları çıkarta bilirsiniz. Bu işlemi birkaç defa tekrarlayarak tüm boruların temizlenmiş olduğundan emin olun.

Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır

Tel işleminden sonra, gidere sıcak su ve karbonat dökerek boruyu kirlerden arındırabilirsiniz.

Eğer bu işlemde işe yaramadıysa ozaman kimyasal ilaç kullanarak bu tıkanıklık sorunundan kurtula bilirsiniz..Kimyasal ilaç kullanırken paket üzerinde yazan talimatları mutlaka okuyun ve aynı şekilde kullanın..!