Su Tesisatı Su Kaçağı Tamiri


Su Tesisatı Su Kaçağı Tamiri

Su kaçağı tespiti, profesyonel ustalara bırakılmadığı sürece, çoğu zaman büyük bir sorun ve kabusa dönüşür.Bazen komşudan gelen şikayetle, bazen duvardan sızan suyla,bazen de rutubet ve kötü kokularla fark ettiğimiz su kaçağı probleminin ve sorununun çözümününde yapılan yanlış tercihlerden kanynaklı, durumu hem zahmet verici hem de maliyetli bir hale dönüştürmesidir. Hele ki eski bir binada yaşıyorsak, su kaçagının hızlıca tamir edilmesi hayati önem arz edmektedir. Öyleyse, su kaçağı nasıl ve ne şekilde tamir edilir ?

Su kaçağı arızası, ev,ofis ve işyerlerinde sıkça görülen bir problem hatta çoğumuz için büyük bir kabus gibidir. Su kaçağı oldugunu ilk anda fark edememiş olsak bile, alt kattaki yada yan komşumuzdan gelen şikayet, evi içinde beliren rutubetlenme, kötü kokular veya yüksek su faturaları er ya da geç su kaçağı sorunuyla yüzleşmemizi sağlayacaktır.

Su kaçağı oldugu ne kadar belirgin dahi olsa, yani su kaçağını gözümüzle görebilsek bile, su kaçağı tamiri için profesyonel işinde uzman ekiplerle iletişime geçmemiz mutlak önem arz etmektedir.

Lakin problemi uzman ekiplere teslim etsek bile, bu tip sorunlarda çoğumuzun sorduğu ilk soru kesinlikle şudur: Su kaçağı bulma, su kaçağı tespiti hangi aşamalardan oluşur ?

Su Tesisatı Su Kaçağı Tamiri

Öyle ki geçmiş deneyimlerimiz, ya da bize anlatılan çogu sorunlar, basit gibi görülen bu problemi dikkatle inceleyip ele almazsak, sonunda birçok karmaşık problem yaşayabileceğimize işaret etmektedir.

Bilhassa su kaçağı tamirinin dikkatle yapılması gereken bir çalışma olduğu kesinlikle unutulmamalı ve özen göstererek soruna yaklaşılmalıdır. Bu çalışmanın ilk aşaması su kaçağı tespiti olmalıdır. Su kaçağı yeri tespit edildikten sonra, su kaçağının durumuna göre tamir işlemine başlanılır. Su kaçağı tespiti ve özellikle su kaçağı tamiri aşamalarında profesyonel usta ve ekiplerden destek almanız, ileride oluşa bilceke bir sürü sorunun önüne mutlaka geçecektir.

Öyleki günümüz standartlarına uygun su kaçağı tespitisüreci, rastgele kırıp yıkmaktan ziyade, termal kamera, akustik dinleme, nem ölçme gibi yeni kendini kanıtlamış modern teknolojileri kapsamaktadır.

Su kaçağı tamiri süreci, problemin su tesisatının hangi bölümünde olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterimektedir, teknolojik cihazlarla çözümler sunulması, sizlere hem zaman tasarrufu hem de ucuz bütcenizi yormayacak maliyet olarak yansır. Bu durumda birkaç çeşitli su kaçağı tamirinden bahsedebiliriz…!

Su Tesisatı Su Kaçağı Tamiri

Su Tesisatı Su Kaçağı Tamiri

Su kaçağı tamiri, tesisatta kullanılan boru ve malzemenin cinsine göre değişir. Eski yapım binalarda kullanılan galvaniz su borularında herhangi bir su kaçağı arızası söz konusuysa, işimiz bir hayli zordur çünkü ,galvaniz su borusunun tamiri plastik borular kadar kolay ve basit değildir. Bu durumda, su kaçağı tamirini yapmak için su borusunun durumuna göre su sızıntı olan kısım, boru kesme makinesiyle mutlaka kesilir, tekrar diş açılarak, araya rakor ve parça su borusu yerleştirilir.

Temiz su tesisatın içinde kullanılan diger başka bir boru da pex su borulardır. Kılıflı olarak döşenen su boruları diger borulara göre tamiri daha kolay ve zahmetsizdir, kolektörler bölümünden ve kullanım yerinden bağlantılar sökülerek su kaçağı tamiri hızlı ve kolayca yapılablır. Bunun içinde su kaçağı olan yerin vanası kapatılarak çalışılır. Diğer kısımlar su kullanmaya devam ederken, boru yerinden çekilir ve çıkarılır, arkasından onun yerine yeni su borusu takılır. Bağlantıların saglam şekilde yapılmasından sonra su tesisatı tamamen kullanılabilir olacaktır.


Pis su borularındaki su kaçağı tamiri

Su borularında meydana gelen su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra su kaçağın yerine ve su borusunun cinsine göre tamiri yapma süreci başlar. Pis su tesisatlarında genellikle pvc su boruları kullanılırken, çok eski binalarda ise künk adı verilen döküm borusunun da kullanıldıgı görülür.

Genel durumlarda su kaçağı tamiri, boru çatlamaları, yerleştirme esnasında borunun tam anlamıyla yerleştirilememesi, conta gibi ufak ama önemli olan contanın kullanılmaması, çökme, eğitimsizlik ve birden çok sifon yapılamsı gibi sebeplerden ötürü zor ve yüksek maliyetli olaluşa bilir.Öyleki bütün sistemin değişmesi gereke bilir, dikey giden su borularında su kaçağı olan bölgenin kesilmesi ve araya kayar manşon adı verilen malzemenin konulması doğru olacaktır.

Kalorifer sistemindeki su kaçağı tamiri

Kalorifer sistemindeki su kaçağı tamiri, temiz su tesisatındaki su kaçağı tamiri ile birebir benzerlik göstermektedir. Kalorifer tesisatı ile ilgili su kaçağı tamiri içindeki tek fark, su kaçağı sorununun oluşabileceği noktaların farklı yerler olmasıdır. Başka bir deyişle su sızıntısı, boruda, kombide ve kazan içinde, ya da petek ve radyatör vanasında olabilir, tamir sırasında bu gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Bir yorum ekleyin