Su Kaçak Tespiti


Su Kaçak Tespiti

Kırmadan su kaçak tespiti bazı su tesisat ustasının bildiği,ama uygulamadığı bir yöntemdir. Tahmin edildigi kadar zor olmayan su kaçak tespiti, su tesisat borularusuna test pompası yardımı ile basınç uygulanarak yapılan çalışmadır. Boru eklem parçalarında veya bağlantı yerlerinde meydana gelen su kaçaklarına su kaçağı denir.

Su kaçak Tespiti Nasıl Yapılır ?

Su kaçağını bulmak için yapılan iki ana temel çalışma planı vardır. Eski sistem çalışan ustaların el yöntemleriyle yaptığı su kaçak bulma çalışmları ve yeni nesil ustaların kameralı cihazlarla yaptığı çalışmalar vardır. Eski şekil su kaçak bulma yöntemleri,su kaçağı oluşan bölgeyi alt komşunun tavanından damlayan suyu izleyerek yada su tesisat borularının nereden geçtiğini tahmin yürüterek tespit edilirdi. Yeni sistemde ise, kameralı su kaçak bulma yöntemlerinde ,binada su borusunun patlak olduğu yer noktasal olarak hemen buluna blmektedir.Su kaçağı bulmak için asıl önemli olan su tesisat borusu içine basınç verip kırık olan bölgeden su kaçağı sisteminden ses ala bilmektir.Tesisattan gelen sesi akustik cihazla dinleyerek hemen su kaçak yeri belirlene bilmektedir. Aynı şekilde pis su kaçak tespiti için su gider borularının içerisini görüntüleyen kameralı cihaz kullanılır.Kameralı tesisat cihazları sadece pis su gider borularında meydana gelen kırık ve çatlak olan bölgeleri belirlemede kullanılmaktadır.

Su Kaçağına Ne Sebeb Olur ?

Su Tesisat Borularında çok fazla basınç olursa , su kaçağı yapmalarına neden olur.Bu sebeble, su tesisat ekipmaları baskıya karşı danayacak şekilde tasarlanır, ancak tesisat döşenmesi sırasında yapılan usta hatası su kaçağına neden ve sebep olur.

Su Kaçak Bulma

Su Kaçak Tespiti
Su Kaçak Tespiti

Su kaçak belirtileri nelerdir ?

Su saatiniz, musluklar kapalı oldugu halde sürekli dönüyorsa, Su faturanız yüksek geliyorsa, Seramik ve Fayansların arasında bulunan derzler renk değiştirirmişse, Islak veya kuru zeminlerde, sürekli yüzeye su çıkmıyorsa, Duvarlarınızda rutubet yada ıslanma oluyorsa, Dairenizi kanalizasyonda yaşayan böcekler basmışsa.

Cihazla Su Kaçak Tespiti

Su kaçak tespiti için bazı teknik cihazlar vardır. Bu teknik aletler suyun aktığı yeri tespit ederek, su kaçağının oldugu yeri bir ekran yardımıyla bizlere göstermektedir.Su tesisat firmalarının su kaçağını bulmak için kullandığı 3 ayrı cihaz vardır. Bu cihazlar kullanım yerlerine göre şu şekildedir ;

Dinleme Cihazı: Su kaçak tespiti için en çok tercih ettiğimiz cihaz, dinleme Cihazıdır. Dinleme cihazını diğer aletlerden ayrılan bir özelliği, en hassas verileri sağlayan cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Sıcak su,soğuk su tesisatlarında su kaçak yerini hemen tespit edebilen dinleme Cihazı, su kaçağın yerini noktasal iletilerle ,su tesisat ustasına sunan oldukça başarılı bir cihazdır.

Termal Kamera: Çogunlukla sıcak su tesisatlarında meydana gelen su kaçağı yerini tespit etmek için yardımcı ve iyi bir alettir.Öyleki diğer cihazlara göre eksik bir yönünün olduğunu belirte bilirriz. En kaliteli marka dahi olsa termal kameralar, yardımcı bir cihazdan öteye geçmemektedir.Termal kamera sayesinde ilk olarak sıcak su borularının yerleri tespit edilir.Ardından dinleme cihazı ile su kaçağının yeri tespit edilmelidir.

Pis Su Kamerası: Su kaçağının meydana geldiği pis su giderinde bazı arızalar meydana gelmektedir. Pis su kamerası sayesinde, su tesisat hatası ve boru çatlakları, cihazın ekranında görüle bilmektedir. Böylelikle hatalı ve kırık bölgeye müdahale yapmak mümkün olur.

Su Kaçak Servisi

Su Kaçak Bulma

Bina İçinde Hangi Dairede Su Kaçağı Var ?

Eğer su kaçağının hangi daireden geldiğini bilmiyorsanız ve üst kattan damlayan bir su varsa,ozaman sorun üst komşudan kaynaklanıyor olabilir.Ama üst kattaki komşunuz problemin kendi su tesisatından olmadıgını iddia ediyorsa o zaman ne yapmalısınız ? Örnek vermemiz gerekirse üst katınızda iki daire olduğunu düşünelim. Su kaçağının hangi daireden geldiğini tahmin edemiyorsak ozaman ne yapmalıyız ?

Su kaçağının oldugu yeri bilmemek elbette bir çok sorunu beraberinde getirir. Su kaçağını unutup bir anda kendinizi komşunuzla tartışırken bulabilirsiniz.Öyleki böyle durumlarda acil yardım almalı ve komşunuzla hiç vakit kaybepmeden Ygn su kaçağı tespiti firmasını arayıp robotla su kaçak tespiti yaptırmalısınız.Firmamız içinde deneyimli ustalarımız size hızlıca yardımcı olacaklardır.

Su Kaçak Tespiti

Su Kaçak Tespiti

Su kaçak servisi tamir fiyatları

Su kaçak servisi sızıntının yerinin tespit ede bilmek için Ygn Su Tesisatın donanımlı ekibi, doğru ekipman ve tekniklerin kullanılması üzere çalşmalar yapmaktadır.Bina içinde kullanılan su tesiat sistemini inceleyen ekiplerimiz daire içinde ki hasar durumuna ve kullanılacak su tesisat ekipmalarına göre en uygun fiyatları size sunacaklardır.

Bu sebele hasarlı bölgeyi görmeden su kaçak servisi fiyatı vermemiz yanlış olur.Öyle ki çogu firma reklam verirken fiyatları düşük göstereker müsterileri aldatmaktadır. Aynı zamanda işini dürüşce yapan diger firmalarada zara vermektedir.Size tavsiyemiz hasarlı bölgeyi görmeden fiyat veren firmalardan uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Kırılan Yeri Tamir Ediyormusunuz ?

Su kaçaklarının oluştugu yerler, fayans, granit ve seramik gibi malzemeden meydana gelen yerlerde ise,kırma işlemi mutlaka yapılmaktadır. Hasarlı su borusunun üzerinde bulunan fayans, kırılarak çıkartılır. Su kaçağının meydana geldiği, tesisatın tamiri yapıldıktan sonra; eger elinizde kırılan fayansın aynısında var ise ekiplerimiz kapatma işlemini gerçekleştirerek tamir işlemini tamamlar. Fakat benzer malzeme yoksa 2 gün içinde temin ederseniz ekiplerimiz tekrar gelip kıralan bölgeyi tamir ederler.

Demir su borusunda kaçak tespiti olurmu ?

Demir su borularında oluşan kaçaklar için yer tespiti mutlaka yapılmalıdır. Bu tarz tespit ise teknik ekipman aracılığıyla yapılmaktadır. Su kaçağının meydana geldiği yerlerde,hasar tespit çalışması için ilk etapta suyun çıkardığı ses iyicene dinlenmelidir.Su kaçak tespiti cihazlarında ses takip etme özelliği oldugundan, su tesisat borularının hepsinde kaçak tespiti hizmeti verile bilmektedir. Ygn tesisat demir su borularında da su kaçak tespiti yapa bilen işinde uzman ustalarla çalışmaktadır.

Bir yorum ekleyin